Osmanlıca Resimli Alıştırmalar

Bilindiği gibi Osmanlıca veyahut Osmanlı Türkçesi olarak tabir edilen Türk dilidir. Temel olarak Arapça ve Farsça’dan etkilenmiştir. Arap alfabesinin Türkçe ve Farsça olarak uyarlanmış biçimi kullanılmıştır.

Osmanlıca günümüzde Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Sosyal Bilimler Liseleri gibi eğitim kurumlarında ders olarak okutulmaktadır. Ayrıca özel olarak da Osmanlıca kursları mevcut olup ilgilenmek isteyenlere hizmet sunulmaktadır.

İleride detaylı olarak hem görseller ile hem de video olarak Osmanlıca dersleri ekleyeceğiz. Ayrıca çeşitli görsel alıştırmalar (belki de test mantığı ile) Osmanlıca’nızı pekiştirmenizi sağlayacağız.

1. Örnek

 

 

Resimdeki Osmanlıca metin:

آنقرە/كچی اورن، استرغون قلعەسی

كولتور و صوصیال فعالیتلر مركزی

 

Osmanlıca olarak yazılmış metnin Latin harflerine aktarımı :

 

Ankara/keçiören,Estergon Kalesi, Kültür ve sosyal faaliyetler merkezi.

 

Osmanlıca derslerine ve Osmanlıca Alıştırmalarına internet sitemizdeki (yanda bulunan) Osmanlıca kategorisinden erişebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>